Békéscsabai SZC Nemes Tihamér Technikum és Kollégium

A cikk több, mint 90 napja módosult, kérjük erre figyeljen!
Április 21-23 között került lebonyolításra a Szép Magyar Beszéd országos döntője Győrben, ahol iskolánk tanulója is érintett volt.

Cikk megjelenés: 2023-04-24 00:00:00 Utolsó frissítés: 2023-04-25 00:07:44

Korábban beszámoltunk róla, hogy Opauszki Norbert 12.C osztályos tanulónk megnyerte a megyei döntőt, így kvalifikálta magát az országos döntőbe, ahol minden megye kategóriánként (gimnáziumi tanulók, szakképző iskolák tanulói) 2-2 tanulót, a megyéken kívül Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged városok 2-2 és Budapest 12-12 tanulóját küldhették el. A határon túli tanulók a regionális versenyeken nyerték el az indulás jogát.

Opauszki Norbert és Dóczi Zita a Szép Magyar Beszéd döntőjében

Norbinak és kísérőjének - Dóczi Zitának - a verseny már 20-án elkezdődött, mivel a döntő helyszíne több mint 300 km-re került megrendezésre, így csütörtök délután elindultak a megmérettetésre. Ez a rendezvény nemcsak az anyanyelvi verseny történetében egyedülálló, hanem abban is, hogy ez az egyetlen anyanyelvi verseny, melynek változatlan formában ugyanaz az intézmény, a Kazinczy Ferenc Gimnázium s ugyanaz a város, Győr városa ad otthont.

Az ünnepélyes megnyitón pénteken, dr. Fried István irodalomtörténész megadta a biztatást a versenyzőknek:

 

Önök összegyűltek egy versengésre, amelynek nem lesznek vesztesei. Mindenki nyerni fog abban, hogy meghallgatja a másikat. Abban az adományban részesül, hogy ad valamit önmagából, beszédéből és kap a mások beszédének meghallgatásából. Nagy dolog ez manapság, roppant felelősség ez.

 

 

A megnyitó után már a versenyre kellett Norbinak koncentrálni, a szakképző iskolákból érkezett tanulók a Győri Városháza impozáns dísztermében kezdhették meg a versenyt, olyan illusztris nyelvápolók méltatására számítva, mint Juhász Judit, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke, Arany Kazinczy-díjas, a bíráló bizottság elnöke, Kerekes Barnabás, az Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke, Kazinczy- és Lőrincze-díjas tanár, a bíráló bizottság társelnöke, Batári Antal Kazinczy-díjas középiskolai tanár, valamint Kovács Zsuzsanna, az Anyanyelvápolók Szövetségének irodavezetője.

Norbi a nívós mezőnyben becsülettel helyt állt, ezzel is öregbítve iskolánk és a Békéscsabai Szakképzési Centrum hírnevét, bebizonyítva, hogy iskolánk életében nem csak a szakmai, hanem a közismereti oktatás is fontos szerepet kap.

Mivel is lehetne zárni ezt a kis összefoglalót? dr. Fried István, az MTA doktora által a nyitóünnepségen elhangzott szavaival:

„Szeressük ezt a nyelvet, ez Petőfi nyelve, Madách Imre nyelve: 200 évesek, gyermek-ifjak Shakespeare nyelvéhez képest, vagy Balassi nyelvéhez képest. Azáltal, hogy magyar nyelven is a világirodalom alkotásai születtek meg, a magyar nyelv és a világ legszebb, legértékesebb, legtöbb gondozást ígérő nyelvei közé tartozik”

 

 



Tartalom kulcsszavak